fbpx
O PSYCHOTERAPII

PSYCHOTERAPIA- MODA FANABERIA CZY COŚ DLA CIEBIE?

 

 

Moda na psychoterapię, szczególnie w dużych miastach, ściera się z wciąż spotykanym poglądem, że to trochę wstyd i ostatnia deska ratunku, kiedy już naprawdę nic nie pomaga.

A jak jest prawda? Czy psychoterapia to coś dla Ciebie?

Nie wiem. Ale być może po lekturze tego wpisu będziesz bliżej odpowiedzi na to pytanie.

 

Dla kogo jest psychoterapia?

 

Dla wszystkich ludzi, którzy są zainteresowani jej podjęciem. Kropka.

 

Część osób decyduje się na psychoterapię, bo sytuacja życiowa w jakiej się znajdują (żałoba, rozwód, choroba bliskiej osoby), jest dla nich trudna i chcą sięgnąć po wsparcie.

Część osób korzysta z psychoterapii jako formy leczenia np. depresji czy uzależnienia.

 

Jest też coraz większa grupa osób, która korzysta z psychoterapii jako formy samorozwoju i poszerzania świadomości. Takie osoby mają często całkiem poukładane i szczęśliwe życie, ale traktują terapię jako narzędzie … no właśnie do czego?

 

Na przykład głębszego zrozumienia siebie i co za tym idzie, bardziej świadomego i dojrzałego funkcjonowania w swoim życiu. To z kolei ma zazwyczaj przełożenie na bardziej udane relacje: z partnerem, dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi.

Część osób czuje, że mimo, że ma wszystko co społecznie uznajemy za dobre życie, nadal nie jest szczęśliwa i to jest motor do podjęcia terapii.

Jeszcze inni zgłaszają się na terapię, bo czują, że ich związki się nie udająi chcą zrozumieć dlaczego i otworzyć się na satysfakcjonującą relację.

 

 

No dobrze załóżmy, że chcę iść na psychoterapię. Ile to będzie trwało?

 

 

Nie wiem. Ale na pewno nie trzy sesje. Psychoterapia to proces i w uproszczeniu możemy powiedzieć, że może trwać około roku, czasem dłużej. Dużo też zależy od rodzaju psychoterapii. Jedne z założenia trwają krócej inne dłużej. O różnych rodzajach psychoterapii i który wybrać przeczytasz w moim artykule Jak wybrać najlepszą psychoterapię dla siebie?

 

 

A jak to wygląda?

 

Niestety znowu nie odpowiem Ci jednoznacznie. To, jak wygląda psychoterapia w dużej mierze zależy od jej rodzaju. I tu znów kłania się mój artykuł o rodzajach terapii i który wybrać. Mogę Ci jednak powiedzieć, czego nie będzie – to już coś.

Nie będzie rad. Nie spodziewaj się, że terapeuta powie Ci czy się rozwieść, zmienić pracę albo zmienić kraj.

Nie będzie też oceniania Twojego zachowania, moralizatorstwa i próby nakłonienia Cię do zmiany poglądów.

Będzie za to rozmowa- tego możesz być pewny. Mogą padać pytania, które pomogą Ci lepiej rozumieć siebie i Twoją życiową sytuację. Będzie przestrzeń na Twoje uczucia, ale nie będziesz nakłaniany, żeby je wyrażać, jeśli nie masz na to chęci i gotowości.

Czasem może bywać zabawnie a czasem poruszająco.

 

A co z grzebaniem w przeszłości?

 

Wiele osób ma jakieś takie przeświadczenie, że psychoterapia to babranie się w przeszłości w sumie nie wiadomo po co. W niektórych rodzajach psychoterapii (na przykład ericksonowskiej) temat przeszłości jest niemal nieobecny. W Gestalcie (to mój nurt) zdecydowanie ważniejsze jest to jak przeżywasz różne rzeczy tu i teraz w relacji z terapeutą niż to, co było kiedyś. Oczywiście mogą padać pytania o przeszłe doświadczenia, bo jak to mawia się u mnie w szkole „dzieciństwo zostawia inspirację na całe życie” ale na pewno nie jest to motyw przewodni terapii.

 

No dobrze, ale to jest trudne zwierzać się obcemu człowiekowi!

 

Nie chodzi o to, żeby na pierwszym spotkaniu czy nawet dziesiątym i dwudziestym powiedzieć terapeucie swoje najskrytsze sekrety. Ludzie obawiają się „zwierzania obcej osobie”

A tymczasem mówisz tyle, na ile czujesz się komfortowo. Z czasem oswajasz się z terapeutą a on z Tobą i jeśli masz ochotę i gotowość to mówisz rzeczy, na które nie miałeś ochoty i gotowości wcześniej.

 

 

A jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

 

Możesz zacząć od przeczytania mojego artykułu : Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę?

 

Psychoterapia nie jest dla każdego. Jest tylko dla tych, którzy mają chęć, potrzebę i ciekawość z niej skorzystać. Jeśli jest prowadzona przez kompetentną osobę może być podróżą po której życie nie będzie już takie samo… będzie głębsze.

 

 

 

 

 

 

Poprzednie
Kolejne