fbpx
PSYCHOLOGIA I LIFESTYLE

ZDROWIE PSYCHICZNE- JAK O NIE ZADBAĆ I CZEMU TO TAKIE WAŻNE?

zdrowie psychiczne

 

 

 

 

 

W dzisiejszych czasach trwa w najlepsze moda na zdrowy tryb życia. Warzywka, wegetarianizm, aktywność fizyczną. I bardzo dobrze. Ciągle jednak nie doceniamy jak ogromy wpływ na nasz dobrostan ma zdrowie psychiczne. To właśnie zdrowie psychiczne, nasz wewnętrzny dobrostan decyduje po części o tym, jak będziemy się czuć na co dzień. I czy uznamy nasze życie za szczęśliwe czy też nie.

 

Zdrowie psychiczne – czy o nie dbasz?

 

W moim odczuciu zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak choroby. Niemożliwym jest aby oznaczało też brak problemów. Każdy je ma. Uważam natomiast, że oznacza wewnętrzny dobrostan. Jak go osiągnąć?

Pomyśl ile czasu dziennie spędzasz na zwykłych życiowych czynnościach: swojej pracy/nauce, sprzątaniu czy spotykaniu się ze znajomymi i…

  1/10 tego czasu poświęć na …pracę nad swoim światem wewnętrznym.

Gwarantuje Ci, że go masz. Na pewno coś czujesz, coś myślisz, budujesz jakieś relacje. Na pewno masz jakieś plany, marzenia i rzeczy, które tylko ty o sobie wiesz (i wolisz żeby tak zostało). Na pewno masz jakiś zestaw przekonań na temat świata i swój własny, osobisty zestaw problemów i trosk.

To twój własny świat wewnętrzny determinuje Twoje subiektywne poczucie szczęścia, dlatego:

sposobem na bycie szczęśliwym jest świadome poznawanie i rozwijanie go.

Ciekawe dla mnie jest to, że ludzie inwestują coraz więcej w zewnętrzne aspekty życia ( super szkoły, auta, dobrą pracę) i zazwyczaj na końcu wyszłoby na to, że tak naprawdę robią to po to, żeby być szczęśliwymi.

I o ile te rzeczy mogą się składać na poczucie szczęścia, to na pewno nie są jego jedynym czynnikiem. Dlaczego więc nie zająć się właśnie swoim postrzeganiem świata, bo to ono faktycznie warunkuje nasze szczęście.

I chcę zaznaczyć, że nie mam nic przeciwko super pracy, ładnemu autu, czy wypadom na zakupy w chwili złego humoru – chodzi mi o to, by nie wierzyć, że te rzeczy zapewnią nam trwałe poczucie szczęścia.

 

Zdrowie psychiczne jako styl życia?

 

Ostatnio modne stały się wszelkiego rodzaju blogi lifestylowe : o modzie, urodzie, o wychowaniu dzieci o zdrowym jedzeniu. Wszystkie te blogi mają jeden wspólny mianownik – w pewien szczególny sposób inspirują do bardziej świadomego przyjrzenia się niektórym ważnym i ważniejszym aspektom naszego życia.

Kreują styl życia poprzez zdrowe jedzenie sport, dbanie o urodę. Uświadomiłam sobie, że potrzeba pracy nas swoim wewnętrznym światem, aby był on coraz szczęśliwszy, też może być stylem życia.

Dla mnie oznacza to po prostu, że staram się poznawać siebie coraz lepiej i tą wewnętrzną świadomość stosować do tworzenia coraz szczęśliwszego życia. Innymi słowy świat moich emocji i uczuć jest dla mnie równie ważny, jak ten zewnętrzny, logiczny, w którym tak jak każdy człowiek, pracuję, sprzątam, podróżuję czy spotykam się ze znajomymi.

To dla mnie świadomość, że

zewnętrzne warunki mogą dać nam satysfakcję czy radość, ale tak naprawdę tylko od naszego wewnętrznego subiektywnego odbierania świata zależy to, czy będziemy szczęśliwi.

A więc jeśli chcemy być szczęśliwi, dbajmy o ten nasz wewnętrzny, subiektywny świat i starajmy się go zrozumieć i  coraz lepiej nim zarządzać.  Praca nad sobą wpływa na każdy aspekt życia: na związek, na pracę, na wychowanie dzieci, na relacje  z przyjaciółmi, na poziom zamożności.

A ponad tym wszystkim wpływa na nasze ogólne samopoczucie i zadowolenia z  życia.

 

Czemu ignorujemy dbanie o zdrowie psychiczne?

 

Bo nikt nas nie nauczył, że jest ono ważne

Zacznijmy od dzieciństwa. W naszej kulturze większy nacisk kładzie się na wiedzę niż na inteligencję emocjonalną (ale to się powoli zmienia i bardzo fajnie, że tak jest!).

W rodzinach rzadko kiedy mówi się o uczuciach, rzadko komunikacja jest prosta i przejrzysta, bez ukrytych przekazów. W szkole dzieciaki uczą się wiedzy, a nie tego jak budować relacje, radzić sobie ze stresem, budować poczucie wartości i znajdować balans między pracą a odpoczynkiem. Nie mamy więc naturalnej  świadomości, że z tym co czujemy, i jak odbieramy nasz świat można coś zrobić.

Kiedyś moja mama, opowiadała mi jak wyglądało życie w latach 60 i 70 tych. W sklepach ocet, szare, smutne ubrania, wyjazdy (o ile w ogóle) tylko w obrębie Polski. I nie przeszkadzało jej to, dopóki nie udało jej się pojechać na Zachód.

Wesołe kolorowe sklepy, ludzie ubrani z fantazją , ładne samochody i zadbane ulice. Podobnie rzecz się ma z poczuciem szczęścia w życiu.  Dopóki nie ma się świadomości, że możemy poszerzyć nasze horyzonty, i realnie na niego wpływać, prawdopodobnie tego nie zrobimy.

 

Bo nasz świat wewnętrzny jest często dla nas niezrozumiały i nienamacalny.

Łatwiej jest dbać o urodę czy zdrowie bo jest to bardzo fizyczne i mierzalne.Jeśli chcesz czuć się lepiej, to kiedy zaczniesz ćwiczyć, ograniczysz cukier a zamiast gluten, będziesz wcinać warzywa, to bardzo prawdopodobne że widocznie schudniesz, poczujesz więcej energii. Jeśli tylko masz silną wolę to droga jest prosta i konkretna.

Koncepcja dbania o siebie w kontekście swojego wewnętrznego świata jest subtelniejsza, mało mierzalna bo nasze uczucia czy emocje są zmienne, ulotne i często ich nie rozumiemy.Łatwo, w codziennym pędzie życia zapomnieć o nich i próbować uszczęśliwić się wcinając czekoladki, kupując coraz to nowsze auta, czy udając, że kolejny awans w pracy da nam prawdziwe szczęście i poczucie sensu życia. I tu dochodzimy do kolejnego powodu, który sprawia, że zapominamy o naszym wewnętrznym świecie

 

Bo życie codzienne jest ważniejsze

Praca, ogarnianie domu, często dzieci, nie ma czasu nawet na zwykłe poczytanie książki czy film, a co dopiero przyglądanie się swojemu życiu! No cóż, rozumiem, sama często wpadam w tą iluzję. Jest to jednak kwestia priorytetów. Jeśli przypomnieć sobie, że nasze poczucie szczęścia zależy od stanu zadbania naszego wewnętrznego świata, to być może uda się znaleźć nieco czasu.

 

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

 

Książki !

Najtańszy i najprostszy to książki. Choć one nas nie uszczęśliwią to być może inspiracje w nich zawarte i poszerzenie horyzontów, mogą w tym naprawdę pomóc.  Jest wiele naprawdę ciekawych książek, które otwierają oczy na wewnętrzny świat. Przykład? Choćby, Rodzina- tu powstaje człowiek autorstwa Virginii Satir. Bardzo prosto nawet lekko i inspirująco napisana, pokazuje cztery główne filary szczęśliwej rodziny. Zmusza do refleksji, pokazuje jak tworzyć fajną rodzinę i że nigdy nie jest na to za późno. Jest konkretna, dużo przykładów, a jeśli choćby część wskazówek zastosować to myślę, że może znacząco zmienić życie. A może macie kręćka na punkcie sportu? Jeśli tak to zajrzyjcie do  tej książki. Brakuje Wam intensywności i kolorów w codzienności? Nikt tak pięknie nie opisuje magii codzienności jak autor książki Gdziekolwiek jesteś bądź – napisana w duchu uważności jest niezwykle inspirująca, a po jej lekturze nawet zmywanie naczyń można uznać za przygodę.

 

 

Terapia

O terapii napisałam już na tym blogu dość sporo. Nie jest ona , wbrew wciąż panującemu w Polsce przekonaniu, jedynie dla osób, które mają poważne problemy ze sobą. Jest  bardzo dobrą opcją również dla osób, które chciałyby popracować nad swoim światem wewnętrznym i zwiększyć poziom odczuwanego szczęścia. Terapia była jednym z najlepszych prezentów, jakie podarowałam sobie kiedyś właśnie na Nowy Rok. Dzięki niej (a jest to jedna z wielu korzyści),piszę dla Was tego bloga regularnie, co kiedyś byłoby dla mnie niemożliwe, bo nie byłam w stanie motywować się do pracy nad ważnymi dla mnie rzeczami.

W pewnym sensie terapia jest prostym rozwiązaniem, bo z naszej strony potrzebna jest „tylko” chęć i motywacja. Na początku, nie musimy wiedzieć, jak się zmienić i w którą pójść stronę, aby osiągnąć nasz cel,  gdyż w tej drodze towarzyszyć nam będzie osoba doświadczona i znająca szlaki wewnętrznych wędrówek. Jedna ze znajomych mi osób, która zdecydowała się na terapię, dla własnego rozwoju powiedziała mi kiedyś:  nie wiem jak to działa, ale my sobie rozmawiamy, a moje życie się zmienia. Takie jest także moje doświadczenie z terapii. Więcej o terapii znajdziesz tutaj.

 

Pisanie

Tanie, zawsze dostępne i niezwykle skuteczne.

Załóż sobie zeszyt i pisz o tym, jak się czujesz (nie co się dzieje, tylko jak się czujesz z tym, co się dzieje). Kiedy masz to już czarno (niebiesko) na białym, to wyobraź sobie, część siebie, która symbolizuje Twoje mocne strony i zasoby.

Kiedy masz jakiś problem, szukasz kreatywnych rozwiązań, napisz do niej! A potem spisuj,co przyjdzie Ci w odpowiedzi. Sama stosuję tę metodę i bardzo pomaga mi ona połączyć się z intuicją i faktycznie znajduje pomysły, wglądy i rozwiązania z szerszej perspektywy niż gdybym miała logicznie ich szukać.

 

Odpoczynek i zadbanie o siebie

W dzisiejszych czasach ogromnie ważnym elementem dbania o swoje zdrowie psychiczne jest stworzenie przestrzenie dla odpoczynku i regeneracji jako przeciwwagi do zalewającej listy rzeczy, jakie mamy do zrobienia. Rzadko kiedy spędzanie godzin przed ekranem oglądając seriale jest prawdziwym odpoczynkiem. W moim odczuciu to, co regeneruje najbardziej to:

-przebywanie w naturze

-robienie czegoś dla samej przyjemności, nie zaś osiągnięcia jakiegoś celu

-aktywność fizyczna (rekreacyjna nie profesjonalna)

-sen!

PRZECZYTAJ TEŻ: DBANIE O SIEBIE TO NIE TYLKO MANICURE I DROGI KREM DO TWARZY

 

 

Umiejętność stawiania granic

To w moim odczuciu ogromnie ważny element dbania o swoje zdrowie psychiczne, Napisałam na ten temat cały post więc zapraszam Cię tutaj:

 

JESTEŚ ZE SOBĄ W KAŻDEJ SEKUNDZIE ŻYCIA. NIE OPUSZCZAJ SIEBIE

 

 

Zainwestuj w swój świat wewnętrzny- to on decyduje o Twoim szczęściu!

 

Od ponad 10 lat pracuję nad swoim światem wewnętrznym. I z doświadczenia wiem , że warto to robić. W moim odczuciu jest to największa i niekończąca się inwestycja w szczęśliwe życie. Pozwala przede wszystkim więcej czuć, a więc żyć intensywniej.

Otwiera drzwi do większych zasobów miłości i radości, które dla większości z nas oznaczają szczęście.

Niewyobrażalnie poprawia jakość związków, może mieć znaczący wpływ na naszE finanse i pozwala odczuwać naszą „zwykłą” codzienność jako piękną.

Gdybym miała jednym zdaniem opisać, co daje praca nad sobą, powiedziałabym, że  pozwala odkrywać ukryte piękno życia i doświadczać go w swojej codzienności.

 

Poprzednie
Kolejne

Dodaj komentarz