fbpx
O PSYCHOTERAPII

Co daje psychoterapia i po co na nią iść?

 

 

Co daje psychoterapia? Ci którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem terapii , zazwyczaj zadają sobie to całkiem sensowne, w tej sytuacji pytanie.

To  zrozumiałe. Skoro mamy wydać 400-800zł miesięcznie przez jakiś czas, zainwestować także swój czas i zaangażowanie, to chcemy widzieć na co się piszemy.

 

 

Czy da się jednoznacznie określić, co daje psychoterapia?

 

Chciałabym Wam napisać listę korzyści z psychoterapii i jeszcze (gdyby tylko było to realne i etyczne, a nie jest ani to ani to), że jak tych korzyści nie osiągniecie to będzie zwrot kosztów.

No ale niestety.

Smutna wiadomość jest taka, że nie da się określić co daje psychoterapia.

Dlaczego? Dlatego, że jest to indywidualny proces, dla każdego pacjenta. Każdy człowiek jest inny.

Milton Erickson (twórca psychoterapii ericksonowskiej) powiedział kiedyś, że dla każdego swojego pacjenta wymyśla psychoterapię na nowo.

I naprawdę coś w tym jest. Oczywiście każdy nurt (rodzaj psychoterapii) opiera się o pewne charakterystyczne założenia, ale bardzo wiele czynników ma wpływ na to, jak psychoterapia przebiegnie.

Może to zależeć na przykład od  jakości przymierza między pacjentem a terapeutą (z polskiego na nasze oznacza to jakość relacji, poziom zaufania i więzi), zaangażowania pacjenta, osobowości zarówno terapeuty jak i pacjenta, historii zarówno terapeuty jak i pacjenta i bardzo wielu innych czynników, których tu nie zdołam wymienić.

 

Innymi słowy: psychoterapia to unikalny proces dla każdego pacjenta i terapeuty, którzy wspólnie pracują dla osiągnięcia celu psychoterapii.

Dlatego właśnie nie da się wypisać rządkiem konkretnych korzyści, jakie daje psychoterapia i dać gwarancji na ich spełnienie, jeśli tylko się na nią wybierzesz.

 

Nie chcę Was jednak zostawić z niczym, więc, jak to mawiał profesor Dumbledore, podczas swoich prywatnych lekcji z Harrym Potterem „Od tej chwili opuszczamy pewny grunt faktów i rozpoczynamy wspólną podróż po niezbadane odmęty spekulacji”

 

Potencjalne korzyści z psychoterapii

 

Zacznijmy od tego, że na psychoterapię zazwyczaj idzie się z jakimś problemem. Z tego problemu, zazwyczaj podczas sesji, wyodrębniamy cel terapeutyczny. Możemy więc przypuszczać, że

korzyścią z psychoterapii jest osiągnięcie tegoż celu, który jest indywidualny dla każdego z nas i wybierany przez klienta.

Ale, żeby nie było aż tak prosto i jednak bardziej realistycznie to muszę do tego dodać nieco więcej.

Czasami zdarza się tak, że w wyniku psychoterapii cel terapeutyczny zaczyna ewoluować lub zmienia się – po prostu dlatego, że częstą konsekwencją psychoterapii jest też poszerzenie świadomości.

Jeśli widzimy szerzej i więcej, może się okazać, że uznamy, że poprzedni cel jest już dla nas nieaktualny, lub potrzebuje modyfikacji.

Może też być tak, że problem, z którym przychodzimy, nie zniknie całkowicie w wyniku psychoterapii, ale na przykład znacząco się zmniejszy.

Zniknie natomiast lub zmniejszy się inny, którego nie określiliśmy na początku, ale też okazuje się dla nas ważny.

 

Bardzo pięknie o psychoterapii pisze Nancy Mcwilliams, ja tego lepiej niż ona nie napiszę, więc zacytuję:

 

„Kobieta, która przychodzi na terapię, chce być może pozbyć się depresji, a w zamian dowiaduje się, jak wyrażać niewypowiadane wcześniej uczucia, negocjować własne racje w związku, identyfikować sytuacje, w których rośnie u niej prawdopodobieństwo depresji, rozumieć powiązania między tymi sytuacjami a jej osobistą, niepowtarzalną historią, zauważać własną skłonność do obwiniania siebie za coś na co nie ma wpływu i dodawać sobie otuchy zamiast się strofować, gdy ponosi porażkę.

W miarę rozwoju procesu terapeutycznego, stopniowo gubi objawy choroby depresyjnej.”

 

W pakiecie do rozwiązania lub zmniejszenia problemu osoba może otrzymać głębsze rozumienie siebie, a co za tym idzie głęboką zmianę.

Jak kto kiedyś ujęła moja znajoma, która zakończyła proces terapeutyczny:

“Mój problem w zasadzie  zniknął ale poza tym, to już nic nie jest takie samo jak kiedyś, bo ja widzę inaczej ”

 

Sukces psychoterapii zależy między innymi od jakości relacji terapeutycznej łączącej pacjenta z terapeutą

W większości nurtów, najważniejszym fundamentem potrzebnym do sukcesu w psychoterapii jest dobra relacja terapeutyczna między terapeutą a pacjentem.

Wzajemne zaufanie, wspólna chęć pracy ze sobą, pewnego rodzaju chemia (w ramach relacji terapeutycznej).

Nie zawsze trafimy na odpowiedniego dla nas psychoterapeutę od razu. Czasami potrzeba kliku spotkań z różnymi psychoterapeutami, aby trafić swojego człowieka.

 

Jeśli chcesz nieco zwiększyć szanse pójścia na dobrze dobraną psychoterapię, to przeczytaj artykuł: JAK WYBRAĆ PSYCHOTERAPIĘ NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE.

 

Pamiętajmy, jednak że za psychoterapią stoi żywy terapeuta – człowiek, o unikalnym stylu pracy i osobowości, która dla jednego pacjenta jest idealnie trafiona a dla innego już niekoniecznie.

 

 Kilka konkretów w odpowiedzi na pytanie: co daje psychoterapia?

 

Już to sobie omówiliśmy, że nie ma opcji wypisania konkretnych korzyści z psychoterapii i gwarancji na nie. Jednakże korzystając z mojego doświadczenia z dwóch stron: zarówno pacjentki jak i psychoterapeutki, towarzyszącej swoim pacjentom, mogę Wam napisać takie korzyści, które dostrzegam najczęściej.

Jakie korzyści może dawać psychoterapia?

-zmniejszenie poziomu lęku

-ustanie lub zmniejszenie objawów, z którymi przyszliśmy na psychoterapię

-zwiększenie samoświadomości

-poprawa jakości relacji

-ustanie/zmniejszenie objawów psychosomatycznych

-lepsze samopoczucie na co dzień

-umiejętność nazywania i wyrażania własnych potrzeb

-umiejętność stawiania zdrowych granic

 

Pamiętaj jednak, że nie są to gwarantowane korzyści, ani też nie są to wszystkie, jakich możesz doświadczyć dzięki psychoterapii.

 

To, co daje nam psychoterapia, jest trudne do określenia ale…

 

Moje osobiste doświadczenie z nią jest takie, że po drodze do mojego celu terapeutycznego (który kilkakrotnie się zmieniał), dostałam w pakiecie zmiany, o jakich nawet nie wiedziałam, że mogłyby się zadziać.

Nie oznacza to, że w Twoim przypadku będzie tak samo, ale być może wyniesiesz z niej coś co będzie miało ogromne znaczenie dla Ciebie i Twojego życia. Psychoterapia to niewątpliwie podróż. Znasz cel, psychoterapeuta używa swoich zasobów, aby Ci w niej towarzyszyć, jednak żadne z Was nie wie do końca jakie przygody spotkają Was na drodze.

Często jednak zdarza się tak, że patrząc. zbiegiem czasu, uświadamiasz sobie, że najdziwniejsze przygody, były dokładnie tym, czego potrzebowałeś w tamtym momencie…

 

 

 

 

 

Poprzednie
Kolejne

Dodaj komentarz