fbpx
O PSYCHOTERAPII

Psychoterapia indywidualna. Moda? Fanaberia? Czy coś dla Ciebie?

 

 

Psychoterapia indywidualna. Moda? Fanaberia? Czy podróż, która potencjalnie może zmienić życie?

 

 

Dlaczego psychoterapia indywidualna a nie po prostu psychoterapia?

 

Po prostu dlatego, że istnieje także psychoterapia grupowa i wygląda ona zdecydowanie inaczej. Jak się zapewne domyślać odbywa się w grupie. Jest także psychoterapia par i rodzin. W tym artykule skupimy się jednak na psychoterapii indywidualnej.

 

Dla kogo jest psychoterapia indywidualna?

 

Dla wszystkich osób, które chciałyby z niej skorzystać.

Część osób decyduje się na psychoterapię indywidualną, bo sytuacja życiowa w jakiej się znajdują (żałoba, rozwód, choroba bliskiej osoby), jest dla nich trudna i chcą sięgnąć po wsparcie.

Część osób korzysta z psychoterapii jako formy leczenia np. depresji czy uzależnienia.

 

Jest też coraz większa grupa osób, która korzysta z psychoterapii indywidualnej jako formy samorozwoju i poszerzania świadomości. Takie osoby mają często całkiem poukładane i szczęśliwe życie, ale traktują terapię jako narzędzie … no właśnie do czego?

 

Na przykład głębszego zrozumienia siebie i co za tym idzie, bardziej świadomego i dojrzałego funkcjonowania w swoim życiu. To z kolei ma zazwyczaj przełożenie na bardziej udane relacje: z partnerem, dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi.

Część osób czuje, że mimo, że ma wszystko co społecznie uznajemy za dobre życie, nadal nie jest szczęśliwa i to jest motor do podjęcia terapii.

Jeszcze inni zgłaszają się na terapię, bo czują, że ich związki się nie udająi chcą zrozumieć dlaczego i otworzyć się na satysfakcjonującą relację.

 

 

No dobrze załóżmy, że chcę iść na psychoterapię. Ile to będzie trwało?

 

 

Nie wiem. Ale na pewno nie trzy sesje. Psychoterapia to proces i w uproszczeniu możemy powiedzieć, że może trwać około roku, czasem dłużej. Dużo też zależy od rodzaju psychoterapii. Jedne z założenia trwają krócej inne dłużej. O różnych rodzajach psychoterapii i który wybrać przeczytasz w moim artykule

 

Jak wybrać najlepszą psychoterapię dla siebie?

 

 

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

 

Niestety znowu nie odpowiem Ci jednoznacznie. To, jak wygląda psychoterapia w dużej mierze zależy od jej rodzaju. I tu znów kłania się mój artykuł o rodzajach terapii i który wybrać. Mogę Ci jednak powiedzieć, czego nie będzie – to już coś.

Nie będzie rad. Nie spodziewaj się, że terapeuta powie Ci czy się rozwieść, zmienić pracę albo zmienić kraj.

Nie będzie też oceniania Twojego zachowania, moralizatorstwa i próby nakłonienia Cię do zmiany poglądów.

Będzie za to rozmowa- tego możesz być pewny. Mogą padać pytania, które pomogą Ci lepiej rozumieć siebie i Twoją życiową sytuację. Będzie przestrzeń na Twoje uczucia, ale nie będziesz nakłaniany, żeby je wyrażać, jeśli nie masz na to chęci i gotowości.

Czasem może bywać zabawnie a czasem poruszająco.

 

A co z grzebaniem w przeszłości?

 

Wiele osób ma jakieś takie przeświadczenie, że psychoterapia to babranie się w przeszłości w sumie nie wiadomo po co.

W niektórych rodzajach psychoterapii (na przykład ericksonowskiej) temat przeszłości jest niemal nieobecny.

W Gestalcie (to mój nurt) zdecydowanie ważniejsze jest to jak przeżywasz różne rzeczy tu i teraz w relacji z terapeutą niż to, co było kiedyś.

Oczywiście mogą padać pytania o przeszłe doświadczenia, bo jak to mawia się u mnie w szkole „dzieciństwo zostawia inspirację na całe życie” ale  nie jest to motyw przewodni terapii.

 

No dobrze, ale to jest trudne zwierzać się obcemu człowiekowi!

 

Nie chodzi o to, żeby na pierwszym spotkaniu czy nawet dziesiątym i dwudziestym powiedzieć terapeucie swoje najskrytsze sekrety. Ludzie obawiają się „zwierzania obcej osobie”

A tymczasem mówisz tyle, na ile czujesz się komfortowo. Z czasem oswajasz się z terapeutą a on z Tobą i jeśli masz ochotę i gotowość to mówisz rzeczy, na które nie miałeś ochoty i gotowości wcześniej.

 

 

A jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

 

Możesz zacząć od przeczytania mojego artykułu : Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę?

 

Psychoterapia indywidualna nie jest dla każdego. Jest tylko dla tych, którzy mają chęć, potrzebę i ciekawość z niej skorzystać.

Jeśli jest prowadzona przez kompetentną osobę może być podróżą po której życie nie będzie już takie samo… będzie głębsze.

 

 

 

 

 

 

Poprzednie
Kolejne

2 Comment

  1. Klaudia Jaroszewska
    16 sierpnia 2020 at 18:25

    Sporo już słyszałam o terapiach i myślę, że jeśli tylko poczujemy potrzebę, to warto iść!

  2. Ewa Kędziora
    27 sierpnia 2020 at 17:11

    Zgadzam się !:)

Dodaj komentarz