Psychoterapia indywidualna. Moda? Fanaberia? Czy podróż, która potencjalnie może zmienić życie?
Dlaczego psychoterapia indywidualna a nie po prostu psychoterapia?
Po prostu dlatego, że istnieje także psychoterapia grupowa i wygląda ona zdecydowanie inaczej. Jak się zapewne domyślać odbywa się w grupie. Jest także psychoterapia par i rodzin. W tym artykule skupimy się jednak na psychoterapii indywidualnej.
Dla kogo jest psychoterapia indywidualna?
Dla wszystkich osób, które chciałyby z niej skorzystać.
Część osób decyduje się na psychoterapię indywidualną, bo sytuacja życiowa w jakiej się znajdują (żałoba, rozwód, choroba bliskiej osoby), jest dla nich trudna i chcą sięgnąć po wsparcie.
Część osób korzysta z psychoterapii jako formy leczenia np. depresji czy uzależnienia.
Jest też coraz większa grupa osób, która korzysta z psychoterapii indywidualnej jako formy samorozwoju i poszerzania świadomości. Takie osoby mają często całkiem poukładane i szczęśliwe życie, ale traktują terapię jako narzędzie … no właśnie do czego?
Na przykład głębszego zrozumienia siebie i co za tym idzie, bardziej świadomego i dojrzałego funkcjonowania w swoim życiu. To z kolei ma zazwyczaj przełożenie na bardziej udane relacje: z partnerem, dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi.
Część osób czuje, że mimo, że ma wszystko co społecznie uznajemy za dobre życie, nadal nie jest szczęśliwa i to jest motor do podjęcia terapii.
Jeszcze inni zgłaszają się na terapię, bo czują, że ich związki się nie udająi chcą zrozumieć dlaczego i otworzyć się na satysfakcjonującą relację.
No dobrze załóżmy, że chcę iść na psychoterapię. Ile to będzie trwało?
Nie wiem. Ale na pewno nie trzy sesje. Psychoterapia to proces i w uproszczeniu możemy powiedzieć, że może trwać około roku, czasem dłużej. Dużo też zależy od rodzaju psychoterapii. Jedne z założenia trwają krócej inne dłużej. O różnych rodzajach psychoterapii i który wybrać przeczytasz w moim artykule
Jak wybrać najlepszą psychoterapię dla siebie?
Jak wygląda psychoterapia indywidualna?
Niestety znowu nie odpowiem Ci jednoznacznie. To, jak wygląda psychoterapia w dużej mierze zależy od jej rodzaju. I tu znów kłania się mój artykuł o rodzajach terapii i który wybrać. Mogę Ci jednak powiedzieć, czego nie będzie – to już coś.
Nie będzie rad. Nie spodziewaj się, że terapeuta powie Ci czy się rozwieść, zmienić pracę albo zmienić kraj.
Nie będzie też oceniania Twojego zachowania, moralizatorstwa i próby nakłonienia Cię do zmiany poglądów.
Będzie za to rozmowa- tego możesz być pewny. Mogą padać pytania, które pomogą Ci lepiej rozumieć siebie i Twoją życiową sytuację. Będzie przestrzeń na Twoje uczucia, ale nie będziesz nakłaniany, żeby je wyrażać, jeśli nie masz na to chęci i gotowości.
Czasem może bywać zabawnie a czasem poruszająco.
A co z grzebaniem w przeszłości?
Wiele osób ma jakieś takie przeświadczenie, że psychoterapia to babranie się w przeszłości w sumie nie wiadomo po co.
W niektórych rodzajach psychoterapii (na przykład ericksonowskiej) temat przeszłości jest niemal nieobecny.
W Gestalcie (to mój nurt) zdecydowanie ważniejsze jest to jak przeżywasz różne rzeczy tu i teraz w relacji z terapeutą niż to, co było kiedyś.
Oczywiście mogą padać pytania o przeszłe doświadczenia, bo jak to mawia się u mnie w szkole „dzieciństwo zostawia inspirację na całe życie” ale nie jest to motyw przewodni terapii.
No dobrze, ale to jest trudne zwierzać się obcemu człowiekowi!
Nie chodzi o to, żeby na pierwszym spotkaniu czy nawet dziesiątym i dwudziestym powiedzieć terapeucie swoje najskrytsze sekrety. Ludzie obawiają się „zwierzania obcej osobie”
A tymczasem mówisz tyle, na ile czujesz się komfortowo. Z czasem oswajasz się z terapeutą a on z Tobą i jeśli masz ochotę i gotowość to mówisz rzeczy, na które nie miałeś ochoty i gotowości wcześniej.
A jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?
Możesz zacząć od przeczytania mojego artykułu : Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę?
Psychoterapia indywidualna nie jest dla każdego. Jest tylko dla tych, którzy mają chęć, potrzebę i ciekawość z niej skorzystać.
Jeśli jest prowadzona przez kompetentną osobę może być podróżą po której życie nie będzie już takie samo… będzie głębsze.
Klaudia Jaroszewska
16 sierpnia 2020 at 18:25Sporo już słyszałam o terapiach i myślę, że jeśli tylko poczujemy potrzebę, to warto iść!
Ewa Kędziora
27 sierpnia 2020 at 17:11Zgadzam się !:)