fbpx
O PSYCHOTERAPII

Jak wybrać psychoterapię dla siebie?

 

 

 

 

Myślisz, o tym, aby iść na psychoterapię? Fajnie! Tylko jak wybrać psychoterapię dla siebie?  A wiesz, że jest jej kilka rodzajów? Ja Ci o nich opowiem i obiecuję zrobić co mogę, aby wyszło mi to zgrabnie i prosto. No to zaczynajmy !

No więc, co to w ogóle znaczy, że jest kilka rodzajów psychoterapii? To tak jak z prawem. W ramach całej dziedziny prawa, masz rodzinne, karne, cywilne, wojskowe, morskie i pewnie jeszcze tysiące innych.

Każda psychoterapia ma ten sam cel: pomóc ogarnąć problemy klienta.

Jednak różne jej rodzaje mają różne pomysły na to jak pomóc. Cel mają ten sam, tylko droga inna. Kiedyś różne szkoły terapii, bardzo lubiły się kłócić, o to która jest najskuteczniejsza. Teraz akceptują siebie nawzajem i zrozumiały  że ten sam cel można po prostu osiągnąć na różne sposoby.

My się możemy cieszyć, że rodzaje terapii są różne, bo to znaczy, że możemy je bardziej dopasować do swoich potrzeb. Oto, z czego możesz wybierać:

 

Jak wybrać psychoterapię? Terapia psychodynamiczna

 

Opiera się ona  na założeniach psychoanalizy. Ojcem psychoanalizy jest nikt inny, jak znany Ci zapewne z różnych żarcików Freud. Spokojnie, współczesna terapia psychodynamiczna różni się od tej sprzed 100 lat.

Pojęcia bliskie temu nurtowi to praca nad wpływem przeszłości na dzisiejsze problemy i skupienie się na mechanizmach obronnych (to takie mechanizmy, które każdy z nas ma, aby unikać nieprzyjemnych emocji i podtrzymywać samoocenę).

Upraszczając można powiedzieć, że ten typ terapii zakłada, że jesteśmy jak góra lodowa. Widoczna część góry (nasza świadomość) to tylko mniejszy kawałek nas. Większość góry jest niewidoczna (podświadoma) i to ona decyduje o tym, jacy jesteśmy. Podczas tej terapii będziesz nurkować i oglądać to, co jest pod wodą. Pewnie zastanawiasz się czy ten nurt jest dla Ciebie. Jeśli masz naprawdę silną motywację do długoterminowej pracy nad sobą i interesuje Cię zmiana na ogólnym poziomie (a nie tylko chcesz rozwiązać jeden bardzo konkretny problem) to wtedy tak. 

 

Terapia poznawczo-behawioralna

 

Jest to jeden z najbardziej znanych nurtów terapii w Polsce.

Jest skoncentrowana bardziej na tu i teraz, oraz w przeciwieństwie do terapii psychodynamicznej, krótkoterminowa. Esencją tego nurtu jest pomoc w zmianie myślenia i zachowania, tak, aby pacjent rozwiązał swój problem. Terapia ta polecana jest osobom nastawionym na szybkie rozwiązanie problemu. Więc jeśli boisz się panicznie latania samolotem i tylko nad tym chcesz pracować, to jest duża szansa, że będzie ona dobrym wyborem.

To jak wybrać psychoterapię spośród dwóch powyższych? Oto ich małe podsumowanie. 

Terapia psychodynamiczna byłaby pewnym rodzajem zabawy w detektywa, który bada przeszłość, aby zrozumieć dziś, próbuje łączyć fakty, aby zrozumieć zagadkę i ją rozwiązać.

Terapia poznawczo behawioralna zaś, może przypominać zabawę w mechanika, gdzie szukamy elementów działających źle, następuje proces ich wymiany, bądź naprawy, zostawiając nam doświadczenie, które pomoże nam rozwiązać problem łatwiej w przyszłości, w razie gdy kolejny element ulegnie zepsuciu.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: JAK WYBRAĆ PSYCHOTERAPEUTĘ LUB PSYCHOLOGA?

 

Jak wybrać psychoterapię, kiedy ważna jest dla nas relacja? Terapia humanistyczno – egzystencjalna.

 

W tym podejściu, duży nacisk kładzie się na empatyczną, niedyrektywną relację terapeuty z pacjentem.

Terapia skoncentrowana jest  raczej na na tu i teraz, ważny jest w niej koncept samorealizacji – nurt ten zakłada, że nasze problemy są przejawem zablokowanego potencjału, który drzemie w każdym z nas.

Tu terapeuta jest zazwyczaj ciepły, może całkiem sporo ujawniać o sobie i o tym jak on się czuję.

Nie, nie po to, abyś go pocieszył, tylko jest to znowu część tego podejścia. Podejścia bardzo opartego na ciepłej relacji na linii terapeuta – pacjent.

Na przykład w terapii Gestalt, która lokuje się w humanistycznym podejściu, można się spodziewać skupienia się na relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. Ważne jest to między innymi dlatego, że ludzie zazwyczaj odgrywają w gabinecie podobne schematy, jak w swoim życiu “na zewnątrz”.

Jak wybrać psychoterapię dla rodziny? Terapia systemowa

 

Dobra dla rodzin i par. Bada problem z szerszej perspektywy.

Załóżmy, że Twoje dziecko ma silne zaburzenia odżywiania. Albo problemy z agresją. W tym nurcie pójdziesz na terapię z dzieckiem i jego drugim rodzicem. Terapeuta będzie pracował z Wami wszystkimi, bo zakłada, że dziecko jest tylko przedstawicielem problemu całego systemu, jakim jest rodzina. Bardzo możliwe, że terapeuta będzie dużo pracował z Tobą i partnerem.

Czemu? Bo, upraszczając, często problemy dzieci biorą się z problemów w relacji jego rodziców. Nie umiem powiedzieć Ci jakiego terapeuty możesz się tu spodziewać, bo terapia systemowa dzieli się na około 10 innych subpodejść i od nich zależy, postawa terapeuty.

 

Terapia ericksonowska

 

Możesz spodziewać się sporo humoru, paradosku, metafor, poszerzania dotychczasowej perspektywy. Terapeuta będzie raczej mało dyrektywny. To jest taka terapia, która patrzy na rzeczy z zupełnie innej perspektywy niż powyższe. Mniej ważny jest tu rozwój świadomości czy zrozumienia, nastawia się raczej na rozwiązanie problemu, z jakim zjawił się klient. 

 

Terapia integracyjna

 

To terapia, która łączy wszystkie powyższe podejścia. Jedni ją za to uwielbiają, inni mówią, że takie łączenie nurtów robi chaos.

Na pewno jej wielką zaletą jest wszechstronność terapeutów i dopasowanie metod pracy do konkretnego pacjenta. Wadą może być to, że wedle opinii niektórych nurt, który łączy wszystko jest trochę chaotyczny.

 

To tyle?

 

Powyższe terapie są akceptowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Tylko, że Polska jest w moim odczuciu trochę skostniała jeśli chodzi o psychoterapię. Jeśli chodzi o jej dostępność dla typowego Kowalskiego, to jesteśmy na szarym końcu Europy. Jak wiesz z tego wpisu, nie mamy nawet prawnie uregulowanego zawodu psychoterapeuty.

Jest wiele innych ciekawych gałęzi psychoterapii takich jak  Analiza Bioenergetyczna, które zasługują choćby na chwilę uwagi. O Analizie Bioenergetycznej też Ci jeszcze opowiem, bo to bliski mi nurt i ma coś, co go wyróżnia 🙂

 

Jak wybrać psychoterapię, jak ciekawi nas praca z ciałem? Analiza Bioenergetyczna

 

To nurt ciekawy o tyle, że jako jedyny z powyższych łączy klasyczną psychoterapię (rozmowa) z ćwiczeniami fizycznymi.

Jakbym miała opisać AB to ujęłabym ją w przekaz Jesteś swoim ciałem. Twórca tego nurtu (Alexander Lowen) zakładał, że w naszej przeszłości wiele pierwotnych odruchów musieliśmy stłumić: oddech, szloch, krzyk. Ćwiczenia z ciałem, specjalnie dobrane, umożliwiają dotarcie do napięć w ciele, które są przejawem skumulowanych kiedyś emocji i przeżyć. Tych nieświadomych, zapomnianych i niewyrażonych. Odpuszczenie ich sprawia, że ciało odzyskuje miękkość. Wraca z czucie. Wraz z czuciem wraca przyjemność z życia.

Bioenergetyka jest dobrąmetodą dla osób bardzo logicznych – myślących za dużo, a czujących mało. 

 

Podsumowując, jak wybrać psychoterapię?

 

Teraz najważniejsze. Opisałam Ci główne rodzaje psychoterapii, aby pomóc Ci wybrać psychoterapię dopasowaną do Twoich potrzeb.

Ale! Metoda jest drugorzędna. Tak naprawdę najważniejszy jest człowiek, który za tym nurtem stoi. Jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. 

I warto brać na to poprawkę.

Znajomość nurtów jest ważna i zdecydowanie może pomóc wybrać terapię dopasowaną do siebie, ale nie zdziwię się, jeśli sporo osób znalazłoby po prostu osobę odpowiednią w nurcie innym niż podejrzewali, bo właśnie ta osoba- jej unikalny styl pracy, osobowość sprawi, że to będzie Wasza psychoterapia.

Taka w którą zdecydujecie się zaangażować zarówno emocjonalnie jak i czasowo czy finansowo. I taka, która dla Was będzie działać i przynosić efekty.

 

 

Poprzednie
Kolejne

2 Comment

  1. […] Osoby, które potrzebują czuć się blisko w relacji z terapeutą (mam oczywiście na myśli bliskość terapeutyczną), otwarte na pracę nad przeszłością (jednak nie w sensie analizy a raczej zgłębianie obecnych konsekwencji przeszłości, które dzieją się tu i teraz), mogą rozważyć terapię Gestalt. Jest to mój nurt, w którym pracuję jako psychoterapeutą, więc pewnie rozumiecie, że kocham go najbardziej. Natomiast bardzo cenię też inne nurty, więcej przeczytasz w artykule: JAK WYBRAĆ PSYCHOTERAPIĘ NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE? […]

  2. Aneta Boritzka
    30 listopada 2021 at 11:59

    Zawsze chciałam pracować nad soba. Wydawało mi się wcześniej, wybrałabym psychoterapię behawioralną — ale myślę, że nie chciałabym skoncentrować się tylko i wyłącznie na rozwiązaniu jednego bieżącego problemu bo wiem, że ten problem nie powstał znikąd, ale poprzez moje wcześniejsze doświadczenia. Dlatego pewnie wybrała bym górę lodową — tylko czy dałabym radę? Niełatwo jest nam grzebać w przeszłości.

Dodaj komentarz